Už je aktuálne 100 % sčítaných hlasov (1.10. o 16:05) a je to pomerne dosť odlišné od prieskumov. Na čo by som rád (po vzore edukácie z riadkov vyššie), upozornil aj do budúcna. Že ich treba brať s rezervou a s potenciálne veľkou odchýlkou 2 až 4 %. Najmä pri veľkých alebo kontroverzných stranách. Je to niečo s čím treba počítať a zabúda sa na to.
A často krát sú brané, ako „skoro“ možná istota.
Preto som urobil porovnanie prieskumov z najväčších prieskumových agentúr (Median SK, AKO, NMS, Focus, Ipsos), tesne pred voľbami a exit pollu VS. výsledky z dnešnej reality z 1.10. :
Pre väčšiu prehľadnosť prikladám aj priemer všetkých vyššie spomínaných predvolebných prieskumov (okrem exit pollu), v porovnaní s reálnymi výsledkami.
Je tam vidieť badateľný rozdiel smerom nahor oproti prieskumom, najmä v stranách: SMER (83 % presnosť pomeru prieskumov k realite), HLAS (86 % presnosť) a Aliancia (70 % presnosť).
A výrazný rozdiel smerom nadol pri stranách: Republika (iba 64 % presnosť), Sme rodina (iba 49 % presnosť) a Modrí (fatálne nízka 24 % presnosť prieskumov voči reálnym výsledkom).
Po vypočítaní presnosti posledných prieskumov voči reálnym výsledkom, všetkých strán z grafu, vychádza priemerná presnosť prieskumov: od 70 po 76 %. A to je celkom závažné zistenie. Pretože spoliehať sa na cca 70 % presnosť prieskumov, v akýchkoľvek voľbách je pomerne nespoľahlivé. Zvlášť pokiaľ rozhoduje 1 až 2 % o ne/dostaní sa do parlamentu.
Túto 30 % nepresnosť nám ukázali aj minulé voľby (pri nečakanom boome OĽANA na neuveriteľných 25 %, ktoré aj sám Igor musel niekoľko dní predychávať), a aj tohtoročné. Preto s tým rátajme, aj v tých ďalších .
Ja sa odpájam a verím, že na najbližšie roky to bude také, akými sme a budeme, my sami.
Ak by ste do budúcna radi vedeli, ktorá strana sa najviac približuje k vašim hodnotám, môžete zistiť vlastné zaradenie na politickom spektre (dostupné aj v češtine) na stránke: politicalcompass.org/test/cz.